כל מה שרציתם לדעת על ההבדל בין הכשרת מוהלים מסורתיים לרופאים-מוהלים


הידעתם? הליך ברית המילה נחשב הניתוח הנפוץ ביותר בעולם. ההליך מוגדרכניתוח כיוון שהוא כולל פעולה כירורגית של חיתוך איבר. בטרמינולוגיה הרפואית, זובדיוק ההגדרה של ניתוח. בעבר, האחריות על המילה ניתנה למוהלים בלבד. הנורמה הזוהשתנתה כיוון שבמרוצת הזמן צצו עוד ועוד מקרים של זיהומים והידבקויות במחלות שונותכתוצאה מהמילה. ההדבקות קרו בשני הכיוונים: הן התינוק מהמוהל והן המוהל מהתינוק.הסטטיסטיקה עלתה ועלתה עד שלא ניתן היה להתעלם עוד ממקרים כאלו. משם, נולד הצורךבביצוע ברית מילה על ידי גורם שהוכשר לבצע הליכים כירורגיים במסגרת הכשרה קליניתמסודרת. כך נולדו שתי אלטרנטיבות שזמינות בימינו אנו לביצוע הליך ברית המילה: בריתמילה מסורתית על ידי מוהל וברית מילה כירורגית על ידי רופא. על ההבדלים ביניהם,בכתבה הבאה.

 

החשיבות של בחירה מושכלת

כיום, כשני שליש ממבצעי בריתות המילה בישראל הם מוהלים. השליש הנותרמתחלק בין רופאים לבין גורמים אנונימיים נטולי הכשרה כלל. כמובן שחמישה עשרהאחוזים מן האוכלוסייה שבוחרים באדם שלא הוכשר כלל לביצוע ברית, מסתכנים. עד כמהמסתכנים? ובכן, סטטיסטית, לא מאד. סיבוכים בבריתות הם יחסית נדירים והסטטיסטיקהמצביעה על כארבעה מקרים בממוצע מכל 100. כלומר, פחות מ 5% סיכון. אז למה בכל זאתכל כך חשוב לברר אודות ההכשרה והניסיון של מבצע הברית ולבחור בחירה מושכלת? מהסיבההפשוטה שבמידה והילד ייפול חלילה לאותם חמשת אחוזים, המחירים יכולים להיות גבוהיםמאד. בשנים האחרונות קרו מספר מקרים של הידבקות בצהבת, הרפס ואפילו איידס.

 

הכשרת מוהל מסורתי

אם כן, משהבנו את הערך המשמעותי של בחירת גורם מתאים המוכשר לבצע את בריתהמילה כראוי, ניגש לסקור את ההכשרה והידע של מוהלים ושל רופאים.

הכשרת מוהל מתבצעת בתצורה של קורס מקצועי. בקורס שמים דגש על נושאיםשונים מעולמות האנטומיה, ולצד הלמידה העיונית בנושאים אלו, המוהלים לומדים גםדינים ומצוות שקשורים לברית המילה. מלבד נושאים מרכזיים אלו, מבצעים בקורס סקירהעל נושאים נושקים וחופפים המעניקים מעטפת ידע שאמורה לתת את הרקע והכלים לביצועהעבודה. המוהלים לא עוברים התנסויות או סטאז' בכלל. כמענה ללימוד הצד הפרקטי שלהעבודה, הם מתלווים למוהלים ותיקים וחווים את התהליך מהשטח דרך צפייה ושיח עם מוהלהוותיק.

 

הסמכת הרבנות הראשית לישראל ומשרד הבריאות

על מנת לקבל הסמכה רשמית של הרבנות הראשית לישראל ומשרד הבריאות, על מבקשההסמכה להציג המלצות והוכחה ממוהל ותיק יותר שמעיד כי המבקש ביצע לפחות שלושיםבריתות שהוא היה עד להן. משרד הבריאות דורש אישור כשירות רפואית שמורכב משלילתבעיות רפואיות שעלולות להפריע בעבוד (נטייה לידיים רועדות, למשל) ובנוסף, אישורלביצוע חיסון נגד צהבת מסוג B. לאחר שהמוהל עובר את השלב הזה, הוא מוזמן לעבור מבחנים עיונייםוטסט מעשי שבו מגיע מוהל-בוחן לצפות במבקש ההסמכה בשטח. השלב האחרון בתהליך ההסמכהכולל בחינה של וועדה המורכבת מרופאים מתחום הפלסטיקה והאורולוגיה. נשמע כמו הכשרהיסודית ומקיפה, אלא שהלכה למעשה, יש הרבה מוהלים שלא עברו אותה. בעקבות הפיקוחהלוקה בחסר בתחום, רבים עובדים עם הסמכה חלקית בלבד. חוץ מהם, כאמור, יש אחוז קטןשעובד באופן פיראטי, ללא הסכמה כלל.

 

הכשרת רופא מוהל

רופא מוהל הוא רופא שעבר הכשרה ככל הרופאים. הוא למד שבע שנים, ביצעהתמחות רב שנתית, ואם מדובר ברופא ותיק, אז גם התמחה באחד מענפי הרפואה. רופא מוהלהוא בדרך כלל רופא מן המניין שעובד בבית חולים או קופת חולים ובנוסף פועל גםכמוהל. רופאים-מוהלים מקצועיים מבצעים גם הכשרה של מוהל רגיל, ועל כן, יש להם גםהידע ההלכתי והדתי שרלוונטי להליך.

 

אז מי במי כדאי לבחור?

כעת, יש לכם את כל המידע שאתם צריכים לגבי תהליך ההכשרה של מוהליםמסורתיים, ולעומתם, רופאים-מוהלים. כפי שניתן להבין, לרופא-מוהל יש הרבה יותר ידעוניסיון כירורגי שהרי בנוסף להיותו מוהל, הוא גם רופא. אלא שידע, מקצועיותוניסיון, מטבע הדברים, גובים מחיר. רופאים-מוהלים יהיו ברוב המקרים המוחלט יקריםיותר ממוהלים, לעיתים משמעותית.

 

רוצים לדעת עוד על מחירים של רופאים ומוהלים? כל הפרטים מחכים לכם באתר.

לכל שאלה או בקשה, צרו קשר

בטלפון - 052-6332228
תודה רבה!
קיבלנו את פנייתכם, נחזור אליכם בהקדם
Oops! Something went wrong while submitting the form.