ברית מילה למתחילים: תשובות לשאלות נפוצות


כמה מרגשת חוויית הולדת ילד, יש שיגידו שמדובר בדבר המרגש ביותר שיכולאדם לעבור
כאשר מדובר על תינוק ממין זכר, מלבד ההתרגשות הנלווית לעצם הולדת הבן - מלווה אתההורים הטריים התרגשות נוספת לקראת אירוע מיוחד שיערך ביום השמיני (ברוב המקרים)ללידתו של התינוק: אירוע ברית המילה. ברית מילה היא אחת המצוות החשובות ביותרביהדות. מצווה שנחשבת עקרונית לציון יהדותו של כל זכר יהודי שנולד. לא מעט הוריםבוחרים לערוך לבנם ברית מילה גם אם אינם מגדירים את עצמם כאנשים דתיים וזאת בשלהחיבור למסורת היהודית והרצון להשתייך לחברה היהודית. אירוע ברית המילה הוא אירועמרגש כאמור, אך יחד עם זאת הוא מעלה לא מעט חששות בקרב ההורים הטריים. זאת הסיבה שחשובלהיערך היטב לקראת האירוע וכדאי להתחיל מהתוודעות לדברים הבסיסיים.

ליקטנו עבורכם את ארבעת השאלות הנפוצות ביותר שאנחנו מקבלים למערכת. כלמה שנשאר לכם זה להכין משהו לשתות, להתרווח בספה, ולהתחיל לקרוא.

 

אז מהי בעצם ברית מילה?

ברית מילה היא טקס יהודי מסורתי המבוצע בזכרים. מהותו של הטקס, ברמההתפעולית, הוא חיתוך עור העורלה מאיבר מינו של תינוק שזה עתה נולד. כיוון שהטקסהוא טקס שמקורו בדת, הוא כפוף לכללים הלכתיים. כך, למשל, מנחה ההלכה לבצע את בריתהמילה ביום השמיני לאחר לידת התינוק. יש מקרים שבהם ברית המילה לא נערכת ביום השמיני,לדוגמה: תינוק שנולד לפני זמנו וזקוק לזמן שהייה בפגייה, תינוק שפיתח צהבת ועוד. ניתןלהכליל ולומר שסטייה מהזמן הנקוב קורית במידה והטקס עלול לסכן את הרך הנולד (או אתהמוהל) מבחינה פיזיולוגית.

טקס ברית המילה מציין ומדגיש את הברית שכרת אלוהים עם אברהם אבינו. על אףשברית המילה מהווה טקס חשוב שלא מעט הורים נרגשים לקראתו ואף חשים יראת כבוד לנוכחהמעמד שלו, הרי שהוא בכל זאת מלווה בלא מעט חששות. זה טבעי לגמרי היות ומדוברבפעולה כירורגית לכל דבר. ההורים חוששים לבריאות התינוק, הם עתידים לחוש תחושות לאקלות לנוכח הכאב של התינוק בטקס וכי"ב. הערכות מתאימה ונכונה לקראת אירועהברית תסייע לכם לעבור אותו בצורה נוחה, קלה ונעימה יותר.

 

מה חשוב לוודא לפני הברית?

בימים שטרם טקס ברית המילה, חשוב מאוד לוודא כי מצבו הרפואי של התינוקתקין. יש לבדוק שאיבר המין של התינוק תקין ושבריאותו הכללית טובה. כמו כן, חשובלוודא שהתינוק שוקל יותר מ2.5 ק"ג – משקל המינימום שנדרש לצורך קיום טקסהברית. כדאי לבחור מראש במוהל מנוסה ומקצועי בעל הסמכה רשמית של משרד הבריאותוהרבנות הראשית לישראל, לכל הפחות, או רופא-מוהל שעבר הסכמת רופא בנוסף להסמכתמוהל. חשוב לוודא שמדובר במוהל ותיק שביצע כבר מאות ואלפי בריתות. במקרה הזה, כדאילוודא שיש גם ניסיון, גם מוניטין וגם המלצות.

לאחר שתבחרו מוהל, רצוי לקבוע פגישת היכרות טרם הטקס. בפגישה, יסביר לכםהמוהל על ההליך ואף יבדוק את התינוק. חשוב מאוד להקפיד לכתוב את כל ההנחיות שלהמוהל ביום הברית כיוון שיש נטייה לשכוח דברים לאור ההתרגשות וריבוי המשימות. המוהליתן הנחיות רפואיות (כמו למשל הנחיות תזונה ביום הברית) וגם הנחיות תפעוליותחשובות (כמו מה להביא איתכם לברית, למשל).

 

מה חשוב לדעת על הליך ברית המילה?

במהלך טקס הברית המוהל יהדק את העורלה על ידי מכשיר ייעודי, ולאחר מכן,יסיר אותה באמצעות חיתוך. המוהל ישתמש לרוב בדסקית מתכת שבמרכזה חריץ. דרכה משחילהמוהל את העורלה על מנת לחתוך אותה. לאחר החיתוך מגיע שלב הפריעה שבו מפשיל המוהלאת הקרום הדק שצמוד לפין, ומבצע חיתוך נוסף של הקרום המדובר. בשלב הבא, על פיהמסורת היהודית, מגיע שלב המציצה. בשלב זה המוהל מוצץ את מקום המילה עד שיוצא ממנודם. המציצה איננה מתבצעת כיום באופן ישיר באמצעות פי המוהל שכן היא יכולה לסכן אתהתינוק, אלא דרך התקן סטרילי אשר מונע את המגע הישיר בין התינוק למוהל.

 

מה קורה לאחר ברית המילה?

חשוב מאוד לזכור שברית מילה היא הליך כירורגי לכל דבר. אי לכך, נלוויםאליה סיבוכים אפשריים שחשוב מאוד להכיר. הסיבוך הנפוץ ביותר הוא דימום. לאחרהברית, חשוב לוודא כי אין דימום מהאיבר של התינוק. כמו כן, יש לוודא שלא נגרםזיהום. את זה עושים על ידי בקרה ותשומת לב מרבית בימים שלאחר הטקס. כיום מקובללערוך מפגש ביום שלאחר הטקס. המוהל מגיע לבדוק את התינוק ומעניק לכם מידע חיוניאודות תהליך ההחלמה. הוא יסביר כיצד האיבר אמור להראות בכל שלב וימפה "נורותאדומות" שחשוב שתכירו. אם התינוק סובל מכאבים, ניתן לתת לו משככי כאביםמותאמים למשקל גופו. כמו כן, רצוי מאוד לשטוף בימים הראשונים את האזור בכל החלפהשל חיתול על מנת להקל על הכאב של התינוק.

לכל שאלה או בקשה, צרו קשר

בטלפון - 052-6332228
תודה רבה!
קיבלנו את פנייתכם, נחזור אליכם בהקדם
Oops! Something went wrong while submitting the form.